Medtem ko marsikje po svetu še vedno prevladuje ročno delo pri osnovnih kmetijskih opravilih, so Kanadski kmetje šli že korak dlje. Na kmetiji Adelaide Farms, ki se nahaja le nekaj minut severno od Londona v Ontariu, so sajenje čebule zaupali avtonomnemu robotu Oz podjetja Naïo Technologies.
Adelaide Farms je družinsko vodena kmetija, ki se osredotoča na pridelavo raznolikega sezonskega sadja in zelenjave, vključno s paradižniki, bučkami, korenjem, krompirjem, čebulo, rabarbaro, malinami in jagodami. Poleg tega gojijo tudi cvetje, kot so sončnice, gladiole in cinije, ter zelišča, kot je bazilika. Na kmetiji se osredotočajo na trajnostno kmetovanje in neposredno prodajo svežih pridelkov lokalni skupnosti (prodaja na domu).
Oz je specializiran kmetijski robot, ki v enem samem prehodu opravi več nalog: označi vrste, izkoplje jarke in posadi čebulo. Vse to je prej zahtevalo približno 120 ur ročnega dela, zdaj pa to kmetijsko opravilo poteka hitreje, natančneje in brez fizičnega napora. Po sajenju robot nadaljuje z natančnim okopavanje, kar dodatno prispeva k učinkovitosti in zmanjšanju potrebe po FFS (v tem primeru herbicidov).
Projekt (avtonomno setec čebule) je izvedlo podjetje Haggerty AgRobotics Co., ki aktivno promovira dostopne in praktične robotske rešitve za vsakdanja kmetijska opravila. Pomembno je poudariti, da tovrstna tehnologija ni nujno velikanska, izjemno draga ali namenjena le industrijskim kmetijam gre za robote, ki so zasnovani kot pomočniki tudi za manjše in srednje kmetije.
Robotika v kmetijstvu ni več stvar prihodnosti, temveč postaja standard v razvitih delih sveta. Na terenu se že danes kaže, kako sodobne tehnologije omogočajo zmanjševanje stroškov dela, povečujejo produktivnost in prispevajo k bolj trajnostnemu kmetijstvu.
Tovrstne tehnologije (manjši avtonomni kmetijski roboti) so izjemno zanimive tudi za naše agroklimatske in agrostrukturne razmere, saj imamo v Sloveniji pretežno kmetije z manjšimi površinami, ter razdrobljeno posestno strukturo. Prav tako pa predstavljajo velik potencial za ekološko usmerjene kmetije, kjer je potreba po zmanjšanju ročnega dela in uporabi mehanskih, okolju prijaznih rešitev še posebej izrazita. Agrorobotika je tako povsem primerna tudi za naše kmetijske sisteme in lahko postane pomemben del prihodnjega razvoja trajnostnega kmetijstva v Sloveniji.
LP, Blaž