Uporaba mikrovalovne tehnologije za uničevanje plevelov in semen plevela pridobiva vse večji pomen v kmetijstvu. Na Univerzi v Arkansasu preučujejo uporabo nizkofrekvenčnih mikrovalov kot trajnostno in alternativno metodo za uničevanje semena različnih plevelnih vrst. Cilj te raziskave je ponuditi rešitev za zmanjšanje uporabe herbicidov in obvladovanje (zmanjševanje) semenske baze plevela na njivah.
V raziskavi se uporabljajo 915 MHz mikrovalovi za uničevanje semen različnih plevelnih vrst pod zemljo. Ta metoda ponuja obetavno rešitev za zmanjšanje uporabe herbicidov in ekološke obremenitve, ki jih ti povzročajo. Tradicionalne metode, kot so herbicidi in sežiganje, lahko povzročajo ekološke in zdravstvene težave. Dosedanji rezultati kažejo, da 915 MHz mikrovalovi lahko prodrejo do globine 15 cm in uničijo plevelna semena. Preiskave vpliva mikrovalov na koristne mikroorganizme v tleh so spodbudne, saj ti mikrovalovi nimajo večjega negativnega vpliva na mikrobiološko aktivnost tal. Mikroorganizmi so se po tretmaju hitro obnovili. Tovrstna aplikacija (mikrovalovi) ni odvisna od smeri in hitrosti vetra, kar podaljšuje obdobja uporabe v primerjavi s tradicionalnimi metodami škropljenja herbicidov. Skupno potrebno energijo za uničevanje različnih vrst plevelov, lahko bistveno zmanjšamo z uporabo naprednih sistemov za lociranje plevela, ki temeljijo na umetni inteligenci in z natančno stimulacijo plevelnih območij obdelovalnih površin.
Uporaba te tehnologije zmanjševanja kalečih semen različnih plevelnih vrst v njivah prinaša več prednosti pred tradicionalnimi metodami, kot je sežiganje, saj ne povzroča onesnaženja zraka. Prav tako prodre globlje v tla kot mehanski drobilci semen, kar je pomembno za ekološko pridelavo, kjer so kemični herbicidi prepovedani. Uporaba tehnologije nizkofrekvenčnih mikrovalov (915 MHz) ponuja inovativno in trajnostno rešitev za obvladovanje plevelov, zlasti pri zatiranju semen plevela, ki so odporna na herbicide. Nadaljnje raziskave te študije se bodo osredotočene na optimizacijo frekvenc in aplikacij za različne tipe tal in plevelov. Ta pristop ne ponuja samo obetavne rešitve za obvladovanje plevelov v kmetijstvu, ampak prispeva k trajnostnem kmetovanju in zmanjšanju okoljskega odtisa novejših kmetijskih.
Vir: KLIK
LP, Blaž