Nedavno je 30 kanadskih podjetij prejelo nagrade za svoje inovativne tehnološke projekte, med katerimi je tudi Nature Fresh Farms, to je podjetje, ki se ukvarja s pridelavo v rastlinjakih. Njihova inovacija temelji na uporabi umetne inteligence za bolj učinkovito in stroškovno ugodno kmetovanje. Nature Fresh Farms je pri razvoju svoje tehnologije sodeloval z Intelom, s čimer jim je uspelo združiti kmetijstvo in umetno inteligenco, kar je znatno izboljšalo produktivnost v njihovih rastlinjakih. Ekipa je razvila programski sistem, ki je s pomočjo Intelove platforme OPENVino omogočil gradnjo modela, ki lahko samostojno sprejema ključne kmetijske odločitve.
Optimizacija uporabe vode in energije
Sistem umetne inteligence je bil usposobljen za optimizacijo odpiranja in zapiranja rastlinjaka. Prej so senzorji zaznali dež in rastlinjak se je začel zapirati, sdaj pa z uporabo umetne inteligence lahko vnaprej predvidimo vremenske razmere in preprečimo vdor dežja. Poleg tega je z uporabo umetne inteligence avtomatiziran tudi namakalni sistem, kar omogoča bolj optimalno namakanje rastlin brez nenehnega nadzora tehnologa. Z uporabo umetne inteligence so bistveno zmanjšali porabo vode in energije za ogrevanje rastlinjakov, kar posledično znižuje stroške. Z uporabo Intelove platforme umetne inteligence je Nature Fresh Farms oblikoval proaktivni rastlinjak, ki deluje napovedno. To pridelovalcem omogoča, da več časa preživijo med pridelki in ne za računalnikom. Največja merljiva razlika je v tem, da imajo pridelovalci več časa za pregled pridelka v rastlinjaku, kar jih zelo veseli.
Samoučeči se sistem
Če je potrebna prilagoditev nastavitev, pridelovalci lahko preglasijo sistem. Ker je sistem samoučeč, si umetna inteligenca zapomni spremembe in jih upošteva pri naslednjem delovanju. Tehnologija umetne inteligence se trenutno uporablja v rastlinjaku podjetja v Leamingtonu, pa tudi na lokaciji v Deltah, Ohio. S tem nenehno stremijo k boljšim pridelkom, kar pridelovalcem omogoča, da na trg plasirajo kakovostnejše izdelke. Sistem je dostopen tako za majhne kot velike kmetije, saj zanj ni potrebna ogromna investicija.
Inovacije, kot je uporaba umetne inteligence v kmetijstvu, nakazujejo smer, v katero se bo panoga razvijala v bližnji prihodnosti. Učinkovita raba virov, kot sta voda in energija, ter optimizacija kmetijskih procesov, bo ključnega pomena za ohranjanje konkurenčnosti in trajnosti kmetijstva na globalni ravni. Rešitve, kot jih uvaja Nature Fresh Farms, kažejo, da tehnologija ne prinaša le finančnih prihrankov, ampak tudi zmanjšuje okoljski vpliv pridelave in povečuje kvaliteto končnega pridelka. Slovenski kmetje bi morali prepoznati potencial umetne inteligence in avtomatizacije v kmetijstvu ter te tehnologije vključiti v svoje prakse. Čeprav se tovrstne inovacije morda zdijo dostopne le večjim podjetjem, primer Nature Fresh Farms dokazuje, da so te rešitve primerne tudi za manjše kmetije, saj ne zahtevajo ogromnih naložb. Slovenija, z močno kmetijsko tradicijo in vedno večjimi okoljskimi izzivi, lahko s pametnimi naložbami v tehnologijo izboljša produktivnost in hkrati prispeva k bolj trajnostnemu razvoju. Ključno vlogo pri tem pa imajo tudi odločevalci v kmetijski politiki. Slovenija mora podpirati razvoj pametnih kmetijskih rešitev s spodbudami za raziskave in razvoj ter s subvencijami za implementacijo inovativnih tehnologij na kmetijah. Z ustrezno podporo lahko slovensko kmetijstvo postane vodilno na področju trajnostne pridelave hrane, kar bo omogočilo večjo konkurenčnost in dolgoročno vzdržnost kmetijstva v državi.
Vir: KLIK
LP, Blaž