Različni tipi zavarovanih prostorov med katere štejemo rastlinjake (plastinjake in stekelenjake vseh tipov) in navpične sisteme pridelave hrane (t.i. tovarne zelenjave), doživljajo intenziven razvoj predvsem kot odgovor na naraščajoče potrebe po trajnostni pridelavi hrane. Ta pristop omogoča stabilno pridelavo neodvisno od vremenskih razmer, a obenem odpira vprašanja visokih obratovalnih stroškov, kjer energija predstavlja največji delež stroška oz lastne cene končnega produkta. Prehod na obnovljive vire energije je zato nujen za povečanje ekonomske učinkovitosti in zmanjšanje okoljskega vpliva.
Poročilo 2024 Global CEA Census razkriva, da se v večini zavarovanih prostorov obnovljivih virov energije še ne uporablja, a jih ta sektor intenzivno preučuje. Solarni sistemi predstavljajo glavni vir obnovljive energije v tej panogi – 45 % pridelovalcev v Aziji in 25 % v Severni Ameriki že uvaja to tehnologijo. Agrivoltaika, ki združuje pridelavo hrane in proizvodnjo energije, pa postaja pomembna inovacija, saj optimizira rabo prostora in zagotavlja dodatne prihodke.
Zanimiv primer je podjetje Oishii, ki je z uporabo solarne energije povečalo proizvodnjo jagod za 20-krat. Takšni uspehi potrjujejo, da prehod na obnovljive vire energije ne prispeva le k trajnosti, ampak odpira tudi nove poslovne priložnosti.
Kljub potencialu obnovljivih virov energije se kmetijstvo v zavarovanih prostorih sooča z naslednjimi ovirami:
- Kapitalske omejitve: Začetni stroški uvedbe obnovljivih virov energije ostajajo visoki. Zato so subvencije in ugodni krediti, še vedno ključne za pospešitev tega prehoda.
- Infrastrukturne omejitve: Večina obstoječih objektov ni zasnovana za integracijo solarnih sistemov.
- Pomanjkanje tehničnega znanja: Upravljanje naprednih tehnologij zahteva dodatna znanja, ki pa ga je v tem trenutku bore malo.
Prednosti integracije obnovljivih virov energije
Uvajanje obnovljivih virov energije v kmetijstvo zavarovanih prostorov lahko prinese večplastne koristi:
- Znižanje stroškov energije: Solarni sistemi in agrivoltaika omogočajo znižanje obratovalnih stroškov različnih tipov zavarovanih porostorov, kar povečuje finančno stabilnost teh podjetji.
- Manjši ogljični odtis: Prehod na obnovljive vire energije prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov s tem pa podpira okoljske cilje.
- Optimizacija rabe zemljišč: Agrivoltaika omogoča sočasno proizvodnjo hrane in energije, kar je pomembno za regije z omejenimi kmetijskimi površinami.
Tehnološke prioritete: Kam usmeriti razvoj?
Da bi izkoristili potencial obnovljivih virov energije, so potrebne inovacije na naslednjih področjih:
- Nadzor klime: Napredni sistemi za uravnavanje temperature, rel. zračne vlage in pretoka zraka so zelo pomembni za dobro zdravstveno stanje gojenih rastlin in optimizacijo pridelka.
- Nadzor osvetlitve: LED razsvetljava, prilagojena specifičnim potrebam rastlin, zmanjša energetske izgube. Sistemi, ki optimizirajo osvetlitev glede na cene energije, so orodje za izboljšanje energetske učinkovitosti pridelave v zavarovanih prostorih.
Obnovljivi viri energije ponujajo zavarovanim prostorom neprecenljive priložnosti za trajnostni razvoj. Kljub oviram, kot so kapitalske omejitve, je njihov potencial za znižanje stroškov, zmanjšanje okoljskega odtisa in ustvarjanje novih prihodkov velik. Da bi omogočili prehod, je potrebno spodbujati različne finančne podpore, inovacije in tehnično izobraževanje.
Prehod na obnovljive vire energije ni le korak k trajnostni prihodnosti, temveč strateška naložba v dolgoročno uspešnost notranjega kmetijstva. Več o agrivoltaiki in trajnostnih praksah izveste na platformah, kot sta Agritecture in USDA Climate Hubs.
LP, Blaž
Študija: 2024-CEA-Census-Report
Viri: KLIK1, KLIK2, KLIK3, KLIK4, in KLIK5