V svetu, kjer se kmetijska proizvodnja srečuje s podnebnimi spremembami, pomanjkanjem delovne sile in pritiskom na povečanje pridelka z manj vložki, prihajajo rešitve iz najbolj nepričakovanih smeri. Ena takih je Farmer.Chat – digitalni kmetijski svetovalec, ki združuje moč umetne inteligence (OpenAI) in lokalnega znanja, z namenom, da mali kmetje dostopajo do prilagojenih in pravočasnih informacij. Projekt je nastal v sodelovanju organizacije Digital Green in OpenAI, z začetnim delovanjem v Indiji in Keniji.
Farmer.Chat je več kot le klepetalni robot – gre za sistem, ki združuje generativno umetno inteligenco z bogato bazo lokalnih podatkov, da kmetu v trenutku ponudi odgovor na vprašanja o gnojenju, zatiranju škodljivcev, vremenskih razmerah, analizi tal ali tržnih cenah. Podatki niso generični – so lokacijsko specifični, kar omogoča personalizirane odločitve, tudi v okoljih z omejenimi viri.
Eden od izstopajočih elementov je večjezična podpora – orodje je bilo zasnovano za komunikacijo v hindijščini, teluščini, amharskem jeziku, svahiliju in drugih lokalnih jezikih, kar pomeni, da ga lahko uporabljajo tudi kmetje z nizko stopnjo pismenosti, preko glasu ali celo s pošiljanjem slik.
V pilotski fazi je uporaba GPT-4 modela dokazano zmanjšala pojav napačnih informacij, vključeni pa so bili tudi postopki človeškega pregleda za zagotovitev kakovosti. Rezultati? Znižanje stroškov tradicionalnih svetovalnih storitev iz približno 32 € na vsega 0,32 € na kmeta. To niso več evolucijski, temveč revolucijski premiki v kmetijskem svetovanju.
Vizija razvoja gre še dlje: z integracijo tehnologije OpenAI Operator bo Farmer.Chat postal še bolj avtonomen – ne bo več zgolj svetoval, ampak bo lahko v imenu uporabnika iskal najboljše cene gnojil, oddajal naročila in urejal logistične zadeve. Digitalni pomočnik z dostopom do tržnih platform, vremenskih podatkov in agronomskih baz znanja. 24/7. Brez pavze za kavo.
In pri tem se moramo vprašati:
Kje smo mi?
Slovenski sistem kmetijskega svetovanja, organiziran v okviru javne službe kmetijskega svetovanja, se trudi zagotavljati strokovno podporo kmetom po vsej državi. A orodja, kot je Farmer.Chat, dokazujejo, da digitalni svetovalci ne trkajo več na vrata, ampak skozi njih že na široko vstopajo v (tudi v naš) kmetijski sektor.
Zanesljive informacije, takojšni odgovori, nižji stroški in osebna prilagoditev. Ni več vprašanje, ali, ampak kdaj. In medtem ko berete ta zapis, se baje nekaj zelo podobnega že testira na terenu – morda celo v naši soseščini.
Ali naj bodo slovenski kmetijski svetovalci zaskrbljeni?
Ali zgolj budni?
Čas bo pokazal, Farmer.Chat pa že odgovarja….
LP, Blaž