Kanadska tehnologija podjetja FuelPositive, bo kmetom omogočila proizvodnjo lastnega amonijaka kot gnojila, je na pragu komercializacije. Kontejnerski, razširljiv sistem, ki ga je razvilo podjetje FuelPositive s sedežem v Manitobi (FP), proizvaja zeleno nehidrirano amonijakovo gnojilo (NH₃) zgolj iz zraka in vode, z uporabo električne energije, proizvedene na kmetiji ali kupljene pri lokalnem trajnostnem ponudniku. Sistem je tako samonadzoren kot oddaljeno nadzorovan. Ključni del tega sistema je kemični proces, ki združuje dušik (N₂) iz zraka in vodik (H₂) iz vode ter ju pretvori v amoniak.
Poglejmo si podrobneje, kako poteka ta proces:
1. Iz zraka zajamemo dušik (N₂)
Atmosferski zrak vsebuje 78 % dušika. Z uporabo generatorja dušika ločimo dušik od kisika in drugih plinov.
2. Elektroliza vode: proizvodnja vodika (H₂)
Z elektrolizo vode pridobimo vodik iz vode. V tem procesu se voda (H₂O) razdeli na vodik (H₂) in kisik (O₂) s pomočjo električne energije.
3. Sinteza amoniaka (NH₃)
V posebnem reaktorju se dušik in vodik združita v amoniak (NH₃) po Haber-Boschovem procesu. Ta proces poteka pri povišanem tlaku in temperaturi ter ob prisotnosti katalizatorjev, ki pospešijo reakcijo.
4. Shranjevanje amoniaka
Pridobljeni amoniak se shrani v posebnih rezervoarjih in je pripravljen za uporabo kot gnojilo. Poleg tega ga je mogoče uporabiti tudi kot gorivo za kmetijsko mehanizacijo ali kot nadomestek za propan pri sušenju žita.
Seveda se vsaka investicija za kmeta mora ekonomsko izplačati. Osnovni sistem FuelPositive, ki proizvede 500 ton amoniaka letno, stane približno 5 milijonov CAD (3,39 milijona evrov). Tak sistem dnevno potrebuje 2.400 litrov vode, kar pomeni, da mora imeti kmet dostop do ustreznih vodnih virov. FuelPositive je uspešno postavil prvo demonstracijsko enoto na kmetiji v Manitobi (Kanada), kjer sistem deluje s pomočjo sončne elektrarne (200 kW) in brezogljičnega električnega omrežja. Testiranja so potrdila, da je sistem sposoben proizvajati visokokakovosten amoniak. Podjetje je zaključilo neodvisno validacijo svojega postopka sinteze amoniaka in sedaj čaka na končno certificiranje. Pričakujejo, da bodo prvi komercialni sistemi na voljo spomlad 2025. FuelPositive je že prejel desetine prednaročil od kmetov, ki želijo preizkusiti sistem. V prihodnje nameravajo tehnologijo razširiti po celotni Kanadi, nato pa tudi globalno. To pomeni, da bi lahko že v nekaj letih kmetje po vsem svetu sami proizvajali svoje gnojilo, pri tem pa zmanjšali stroške in se osvobodili odvisnosti od trga.
FuelPositive na kratko:
- Kapaciteta: 300 kg/dan (100 ton/leto) amoniaka – dovolj za cca 800 hektarjev na leto
- Poraba vode: 476 litrov/dan
- Električna energija: 800 kW
- Velikost sistema: 5 standardnih 20-čevljevih transportnih kontejnerjev
- Pričakovani življenjski cikel: Več desetletij, z možnimi nadgradnjami
Vir: KLIK
LP, Blaž