Namakalni robot, ki prihrani vsaj 10 % vode

Osiris Agriculture je zagonsko podjetje, ki so ga ustanovili kmetje iz severne Francije, njegova glavna dejavnost pa je razvoj avtonomnih/robotskih sistemov za namakanje v poljedelstvu. Od svoje ustanovitve leta 2020 podjetje razvija avtonomno rešitev za precizno namakanje s cevnim bobnom. Leta 2022 so v kraju Illies na severu Francije, kjer je pridelava krompirja zelo razširjena, začeli uporabljati omejeno število prototipov. Do lanskega leta sta bili dve enoti v neprekinjenem delovanju skozi celotno rastno sezono krompirja. S koncem letošnjega leta pa načrtujejo komercialni zagon sistema Oscar.

Tehnične značilnosti sistema Oscar

Sistem Oscar združuje avtonomno navigacijo RTK-GPS s pogonom na elektriko, ki jo proizvaja voda, tehnologijo cevnega bobna ter namakalnimi razpršilci širine od 24 do 40 metrov. Namakalni robot uporablja škropilne koloteke za namakanje posevkov, začenši pri robu polja, kjer je nameščen glavni vodovod. Ko zaključi namakanje enega koloteka, se Oscar premakne vzvratno nazaj proti robu polja in nadaljuje delovanje v naslednjem koloteku. Njegova namakalna cev, je dolga do 600 metrov in določa število kolotekov, ki jih lahko obdela brez ponovne priključitve na glavni vodovod. Namakalni robot se premika s hitrostjo od 100 do 600 metrov na uro, pri čemer lahko s prilagajanjem hitrosti prilagaja količino aplicirane vode. Priliv vode, ki znaša od 30 do 60 m³ na uro, se uporablja za ustvarjanje električne energije, potrebne za pogon vozila. Trenutna širina kolesnih sledi znaša od 1,8 do 2,7 metra.

Cilj: 30-odstotni prihranek vode

Razvijalci namakalnega robota si prizadevajo zmanjšati količino vode, potrebne za namakanje, za 30 %, ne da bi to negativno vplivalo na pridelek in donos. Trenutno v primerjavi s standardnimi cevno-bobenskimi sistemi prihranijo 10 % vode, predvsem z zmanjšanjem izhlapevanja in odnašanja vode. Povečanje prihranka z 10 na 30 % nameravajo doseči z uporabo tehnologije prepoznavanja rastlin. Čeprav je bil namakalni robot sprva zasnovan za namakanje krompirja, razvojni načrt vključuje tudi prilagoditev za druge kulture, kot so fižol, korenje, čebula in špinača. Poleg osnovne funkcije namakanja razvijalci načrtujejo nadgradnjo sistema Oscar za fertirigacijo ter zaščito rastlin pred boleznimi in glivičnimi okužbami.

Namakalni robot Oscar bo na trgu na voljo še letos, njegova predvidena cena pa bo znašala med 200.000 in 300.000 evri.

 

Vir: KLIK

LP, Blaž