Sinergijsko kmetovanje in agrorobotika

Sinergijsko kmetovanje (ANG: Synecoculture / synecological farming) je (nov) sistem (alternativnega) kmetovanja, katerega namen je posnemati naravne ekosisteme in ustvariti samovzdržen in odporen sistem proizvodnje hrane na manjših površinah. Ta pristop temelji na načelih agrogozdarstva in združuje raznolikost poljščin, vrtnin, dreves in živali v enem sistemu. Sinergijsko kmetovanje, znano tudi kot siniko-kultura, je torej pristop k pridelavi hrane, ki temelji na rastlinskih združbah ali ekosistemih. V tem gojitvenem sistemu, kot rečeno, gojimo različne rastlinske vrste s poudarkom na različnih rastnih ciklih in hitrosti same rasti. Te rastline gojimo gosto skupaj na isti površini, kar omogoča bogatost pridelkov in hkrati ohranja lokalno biotsko raznovrstnost. Ta pristop je razvil Sony Computer Science Laboratories, še posebej pa ga zagovarja dr. Masatoshi Funabashi, ki med drugim predlaga intenzivnejše in v večjem obsegu umetno ustvarjanje tovrstnih ekosistemov. V tovrstnih ekosistemih se različne drevesne vrste gojijo z namenom nudenja sence prav tako pa delujejo kot vetrolov, hkrati pa služijo kot življenjski prostor za ptice in druge divje živali (predvsem živalske vrste, ki pomagajo pri opraševanju in zatiranju škodljivcev). Sinergični pristop poudarja holistični pristop h kmetovanju, ki upošteva celoten ekosistem in ne le posamezne rastline ali živali. To lahko povzroči večjo biotsko raznovrstnost, zdravje tal in produktivnost, hkrati pa zmanjša potrebo po zunanjih vložkih, kot so gnojila in sredstva za varstvo rastlin. Na splošno rečeno bi naj bilo sinergijsko kmetovanje obetaven (novodoben) pristop k bolj trajnostnemu kmetijstvu, ki daje prednost zdravju in odpornosti ekosistema, hkrati pa zadovoljuje potrebe lokalnih skupnosti po hrani.

 

Prej te tehnologije nisem poznal (kot tudi ne še veliko drugih stvari), zanimanje pa mi je pritegnila novica iz tokijske zasebne univerze Waseda. Univerza Waseda je zasebna univerza, ki se nahaja v Tokiu, ustanovljena je bila leta 1882 in je ena najstarejših zasebnih univerz na Japonskem. Univerza Waseda je vodilna japonska univerza, ki nudi različne programe iz različnih področij, kot so humanistične vede, družbene vede, naravoslovje in tehnologija, medicina, umetnost in šport. Znana je po svojem mednarodnem ugledu, saj ima partnerstva s številnimi uglednimi univerzami in ustanovami po vsem svetu. Poleg tega ima univerza Waseda veliko število mednarodnih študentov. Glavna dejavnost Univerze Waseda je zagotavljanje kakovostne izobrazbe na različnih področjih, in generiranje sodobnega kadra, ki se na trgu dela dobro znajde in lahko pusti svoj pečat. Poleg tega se Univerza Waseda aktivno vključuje tudi v raziskave in inovacije, ki prispevajo k razvoju družbe in gospodarstva, tako na Japonskem kot po vsem svetu.

Slika 1: SynRobo

Novica, ki je pritegnila mojo pozornost, se nanaša na objavo nove študije, ki so jo izvedli raziskovalci z omenjene univerze (Waseda) v sodelovanju z raziskovalci iz drugih držav, v kateri so predstavili nov pristop pri t. i. sinergijskem kmetijstvu. Raziskovalci so razvili robota z dvema ortogonalnima osema in štirimi kolesi, ki oskrbuje gojene rastline po metodi sinergijskega kmetovanja. Pri tej metodi gojimo različne vrste rastlin skupaj v visoki gostoti, kar predstavlja še dodaten izziv za vpeljavo agrorobotike. Namreč pri tem načinu gojenja različne rastlinske vrste, producirajo plodove v različnih terminih, prav tako je različna sama hitrost zorenja plodov. Medtem ko bi tovrstni roboti lahko odpravili določen delež operativnih težav, ki jih povzroča sinergičen način pridelovanja hrane, obstoječi roboti tega ne zmorejo. Novo razvit robot je namreč zmožen avtomatizirati tri glavne naloge, kot so: setev, obrezovanje in pobiranje plodov. Skupina raziskovalcev, vključno z raziskovalci iz Sony CSL in študenti Waseda univerze, je za ta namen razvila nov robot, ki so ga poimenovali SynRobo. Ta kmetijski robot je opremljen s 360-stopinjsko kamero za prepoznavanje okolice, opremljen je z različnimi kmetijskimi orodji in lahko opravlja naloge v gosti vegetaciji. Kot so poročali raziskovalci, je njihov robot lahko uspešno sejal, obrezoval in trgal/pobiral plodove s pomočjo manjšega in prilagodljivega pomagala, kar je zmanjšalo poškodbe rastlin in izboljšalo učinkovitost samega dela robota. Robot je/bo primeren tudi za splošno kmetijstvo, pri delu z različnimi vrstami rastlinami pa bo potrebno zamenjati samo določena orodja. Pri tej novici me še posebej veseli to, da so razvijalci razvili multiopravilnega robota, ki v tem primeru lahko še bolje nadomesti človeka kot klasičen kmetijski robot. Namreč pri robotizaciji kmetijstva je ena od poglavitnih težav ravno to, da obstoječi kmetijski roboti lahko nadomestijo delo človeka le v določenem delovnem opravilu.

Slika 2: SynRobo roka za pobiranje:

 

Več o tem uspehu /napredku razvoja agrorobotike si lahko ogledate na spodnjem videu.

LP, Blaž

Vir: KLIK in KLIK2