Medtem ko se tradicionalni kmetijski roboti modeli še vedno zanašajo na dizel, se pojavlja nova generacija popolnoma električnih kmetijskih robotov (Amos Power A3/A4 in električna različica GUSS). Vzpon kmetijskih robotov ne pomeni le skok v avtomatizaciji in avtonomiji, temveč je ključen tudi pri premiku vstran od odvisnosti od fosilnih goriv. Ta premik je vedno bolj priljubljen, predvsem zaradi manjših, lažjih in bolj prilagodljivih kmetijskih robotov v primerjavi z tradicionalnimi (težjimi) traktorji in tudi toboti.
Pot do popolne elektrifikacije pa ni brez izzivov, predvsem glede energetskih potreb. Za razumevanje obsega tega izziva, upoštevajte kapaciteto baterije, potrebno za nadomestitev energije iz 1952 litrov dizla v rezervoarju ogromnega traktorja John Deere 9RX z močjo 912 KM, kar znaša približno 19520 kWh. S tipično energijsko gostoto litij-ionske baterije približno 500 Wh na liter bi bila potrebna neverjetna prostornina baterije 39.040 litrov. Če bi bil John Deere 9RX popolnoma električen, bi bila potrebna baterija približno 8.300 litrov namesto 39.040 litrov. To še vedno poudarja pomembne izzive pri kapaciteti baterij v primerjavi z energijsko gostoto tradicionalnih goriv, kot je dizel, vendar industrija baterij hitro napreduje.
Tudi tukaj se lahko najde pozitivna stran, kot vemo se le 20% do 30% dizelskega goriva v traktorju pretvori v pogonsko moč, preostanek pa se izgubi kot toplota in upor. Električni pogoni so v tem pogledu tudi do 95% učinkovitejši. Za enak domet ali zmogljivost mora popolnoma električni traktor nositi 65% manj energije. Francoski razvijalec električnega traktorja Seederal želi elektriko narediti dostopnejšo. S svojim popolnoma električnim traktorjem z močjo 160 KM, po njegovih besedah ponuja nižje stroške energije na uro delovanja zahvaljujoč.
Glede na te dosežke je prihodnost električnih pogonov v kmetijski mehanizaciji videti obetavna, pospešena z nenehnimi naložbami in inovacijami. Ne glede na to, ali gre za izboljšave baterij, integracijo sončnih celic ali potencial vodikovih gorivnih celic, se zdi pot do kmetijskega sektorja brez fosilnih goriv dosegljiva. Manjši, lažji in bolj prilagodljivi roboti nudijo praktično in trajnostno alternativo večjim, od dizla odvisnim kolegom. Njihova manjša teža pozitivno vpliva na manjšo zbitost tal, kar je ključnega pomena za ohranjanje rodovitnosti in zdravja prsti.
Lp, Blaž