Svetloba ima ključno vlogo v razvoju in rasti rastlin, saj vpliva na njihovo fiziologijo, morfologijo in stroške (porabo) električne energije, potrebne za obratovanje sistemov, kar lahko bistveno ogrozi ekonomsko izvedljivost komercialnih sistemov.
Različne rastline imajo različne zahteve glede svetlobe, ki se nanašajo na kakovost (spekter), količino (intenziteto) in trajanje (fotoperiod). Trenutno je na voljo malo informacij o minimalnih zahtevah svetlobe za notranje (vertikalno) gojenje. Ta raziskava je namenjena določitvi optimalne kombinacije fotoperioda, gostote fotosintetičnih fotonov (PPFD) in spektra za gojenje motovilca Valerianella locusta v zaprtih prostorih s povezovanjem učinkovitosti uporabe svetlobe in energije z fiziološkimi odzivi, kot so vsebnost klorofila in proizvodnja biomase pri različnih dnevnih svetlobnih integralih (DLI).
Rastline motovilca, ki so bile vključene v tej raziskavi so bile gojene v dveh rastnih stolpih z belimi LED svetilkami in dveh identičnih stolpih z večbarvnimi LED svetilkami (modra/zelena/rdeča/daleč-rdeča). Poskusna postavitev je vključevala tri različne fotoperiode (16, 14, 12 ur na dan) in tri različne PPFD (150, 250 in 350 μmol/m2s1), kar je rezultiralo v petih dnevnih svetlobnih integralih (8.6, 10.8, 12.6, 14.4, 20.2 mol· m−2 · d−1). Vsi rastni stolpi in plasti so bili opremljeni s hidroponskim sistemom z zaprto zanko. Na podlagi analize podatkov se zdi, da izbira spektra pomembno vpliva na vsebnost klorofila, medtem ko nižji DLI ni povezan z nižjo vsebnostjo klorofila. Vsebnost klorofila je bila podobna ne glede na to, ali so rastline prejele daljše dnevne svetlobne ure ali/ in višjo svetlobno intenziteto. Poleg tega so rastline, ki so rasle pod DLI 10.8 in 12.6 mol/m2d1, imele znatno višjo svežo in suho biomaso, hkrati pa so zahtevale znatno nižje zahteve po električni energiji zaradi zmanjšanja ur umetne razsvetljave (14 in 12 ur na dan).
Kot zaključek avtorji navajajo, da je za optimalno rast motovilca v vertikalnih gojitvenih sistemih primeren PPFD 250 μmol/m2s1, 14 ur osvetlitve in izbiro spektra BGRFR s čimer se doseže visoka stopnja proizvodnje motovilca v vertikalnih gojitvenih sistemih.
Več in podrobneje informacije pa si lahko preberete na tem linku KLIK
LP, Blaž