Na dogodku DLG-FieldTage v Erwitte je Future Farming organiziral razpravo z dvema nemškima poljedelskima kmetoma o njunih izkušnjah s terenskimi roboti. Oba nemška poljedelska kmeta sta v javni razpravi delila svoje izkušnje s kmetijskimi roboti, ki jih imata v lasti in z njimi obdelujeta svoje njive že vek kot leto dni. Potreba po avtonomnih robotih za ohranjanje donosnosti ekološkega kmetovanja je zelo pomembna, spodaj pa si lahko preberete nekaj konkretnih izkušenj iz prve roke o tehnološkem napredku komercialno dostopnih kmetijskih robotov, njihovi razpoložljivosti in praktičnih izkušnjah.
Ime: Maximilian Hack
Kmetija in lokacija: Bio Feldgemüse Antoniushof, Bobenheim-Roxheim, Nemčija
Površina: 180 hektarjev
Proizvodnja: Grah, ozimna pšenica, čebula, sončnice, korenje, lucerna, krompir, špinača, rdeča pesa, bob, rž, rabarbara, travinje
Robot: AgXeed AgBot.
Uporaba: 1 leto, 1200 delovnih ur.
Zakaj roboti?
Maximilian: Vedno težje je najti dobre traktoriste, poleg tega pa stroški dela usposobljenih delavcev skokovito naraščajo. Zato želimo, da se traktorji uporabljajo čim bolj avtonomno. Opazili smo tudi, da je avtonomno delo pogosto bolj natančno. Na primer, traktorist lahko vozi hitreje in hkrati ohranja visoko kakovost opravljenega dela.
Izkušnje
Maximilian: AgXeed uporabljamo za relativno preprosta opravila, kjer ni veliko možnosti za napake, kot so oranje, brananje in kultiviranje. Ne bi si upal pritrditi okopalnika na AgXeed, saj trenutno še ni dovolj nadzora nad delovanjem okopalnika na daljavo. Preveč stvari lahko gre narobe, kar bi lahko imelo velike posledice za pridelke in končni pridelek.
Vožnja po konturah še ni popolna
Ne trdim, da je delo z AgXeed AgBotom vse popolno in enostavno. Nastavitev robota za posamezno polje in nalogo še vedno traja relativno dolgo. Idealno bi bilo, če bi imeli velika polja. Za nastavitve delovanja robota lahko zlahka porabite nekaj ur, kar pomeni, da je nesmiselno nastaviti robota za delo na samo 2 hektarjih, saj bi medtem to delo že sami opravili z traktorjem. Po žetvi žita in pripravi strnišča, še posebaj, če slama ostane na delu polja, morate znova vnesti konture (obrise) polja.
Ime: Jan Wilhelm von der Ohe
Kmetija in lokacija: Ekološka kmetija Heidehöfe von der Ohe, Bokel-Sprakensehl, Nemčija
Površina: 120 hektarjev
Proizvodnja: žita, krompir, sladkorna pesa ter različna zelenjava, kot so rdeča pesa, rabarbara in česen
Robot: FarmDroid FD20, Trenutno uporablja okopalni robot Farming Revolution Farming GT.
Uporaba: 2 leti.
Zakaj roboti?
Jan Wilhelm: Pridelujemo ekološko sladkorno peso, ki mora biti cenovno konkurenčna konvencionalnim pridelovalcem. Ročno okopavanje ni sprejemljivo, poleg tega pa je težko najti delavce za to nalogo. Da bi obvladali stroške, je potrebna maksimalna avtomatizacija. Specializirani avtonomni roboti so za ta namen najboljša rešitev.