Zaradi slabega vremena, ki je te tedne zelo negativno vplivalo na celotno kmetijsko dejavnost v italijanski pokrajini Emilija-Romanja so v podjetju Vivai Magalotti Quarto na pomoč priklicali drone. Osnovna dejavnost podjetja Vivai Magalotti Quarto je pridelava sadik zelenega in zlatega kiwija ter podlag, ki se prodajajo v Italiji, Franciji, Španiji in Portugalski. Poleg tega pridelujejo tudi žita.
Obilno deževje v zadnjih dneh jim je onemogočilo dostop do posevkov s tradicionalnimi sredstvi (traktor s škropilnico), zato so začeli razmišljati o alternativnih rešitvah. Potrebovali so hitro ukrepanje za zaščito pridelka, hkrati pa so želeli delo izvesti varno in se izogniti prekomernemu pritisku na tla in s tem uničevanje ali poslabšanje talne strokture.
Zaradi navedenega spleta okoliščin so se za dognojevanje svojih posevkov odločili uporabiti t.i. agro-dron. Poiskali so specializirano podjetje, ki jim je pri tej nalogi pomagalo. Nad izvedbo in rezultati so bili navdušeni. Poleg zagotavljanja precizne kmetijske tehnologije jim je ta sistem pomagal tudi pri varčevanju z vodo in zmanjšanju človeških napak. Delo je bilo hitro opravljeno in tako so v tej sezoni »rešili« svoje rastline pred potencialno zmanjšano rastjo rastlin in povečanim napadom bolezni in škodljivcev. Z dronom, ki jim je posevke pravočasno pognojil in zaščitil s sredstvi za varstvo rastlin so izničili ali zeleo zmanjšali letošnjo izgubo pridelka, posla in dobička. Iz letošnje izkušnje so se veliko naučili in kot navajajo v podjetju bodo tudi v bodoče tovrstno tehnologijo (droni za gnojenje, dognojevanje in nanos FFS) uporabljali pri svojem rednem delu, neglede na vremenske razmere.
Kmetijstvo nam postavlja vse več novih izzivov in z sodobnimi pristopi pa želimo najti nove rešitve s hitrim odzivanjem na tovrstne spremembe, ter prilagajanjem naše sposobnosti, strukture in delovne metode novim – predvsem vremenskim težavam. Ne pozabimo pa na dejstvo, da na kitajskem za kmetijski sektor dela že več kot 6.000 dronov. Upam, da bomo pri nas hitro rešili zakonodajni lapsus na tem področju ter, da bomo drone v kmetijstvu lahko legalno uporabljali tudi mi.
LP, Blaž