Danska vlada sporoča, da bo uvedla prvi davek na ogljik za kmetijstvo v Evropi. Novico so sporočili po petmesečnih pogajanjih s kmetijskimi in naravovarstvenimi skupinami.
Od leta 2030 bodo morali kmetje plačati 120 danskih kron (16 €) na metrično tono izpuščenega ekvivalenta ogljikovega dioksida, kar se bo do leta 2035 zvišalo na 300 kron (40 €). Vlada bo prav tako zagotovila 5,3 milijarde evrov za pogozditev 250.000 hektarjev kmetijskih zemljišč do leta 2045, namenila 140.000 hektarjev nižinskega zemljišča do leta 2030 in odkupila določene kmetije za zmanjšanje emisij dušika.
Gre za sporazum, ki bo podlaga za zgodovinsko reorganizacijo in prestrukturiranje danskih kmetijskih zemljišč in proizvodnje hrane, je v ponedeljek zvečer na omrežju X zapisala ministrica za gospodarstvo Stephanie Lose.
Kot vemo je Danska velik izvoznik svinjine in mlečnih izdelkov, pri čemer naj bi kmetijstvo do leta 2030 predstavljalo 46 % emisij. Oblikovalci tega dogovora verjamejo, da bo davek na ogljik v prvem letu delovanja, zmanjšal emisije ogljikovega dioksida za 1,8 milijona ton, kar bo Danski omogočilo dosego cilja zmanjšanja skupnih emisij za 70 % do konca tega leta.
Pogajanja so se začela februarja med Danskim svetom za kmetijstvo in prehrano, Danskim društvom za varstvo narave, Dansko prehrambeno zvezo (NNF), Združenjem danskih kovinarjev in Konfederacijo danskega industrijskega sektorja. Vseh pet združenj zdaj poziva zakonodajalce, naj odobrijo dogovor, ki naj bi ga pregledali in sprejeli po poletnih počitnicah.
Reakcije in pomisleki kmetov
Kmetijci so izrazili skrb, da bo davek povzročil zmanjšanje proizvodnje in zapiranje kmetij. Peder Tuborgh, izvršni direktor podjetja Arla Foods, je opozoril, da bi višji stroški lahko zmanjšali proizvodnjo do ene petine. Poudaril je potrebo po inovacijah in nadaljnji uporabi novih tehnologij za zmanjšanje emisij. Vir: KLIK
Politične in Ekonomske Posledice
Sporazum je naletel na različne odzive političnih strank in strokovnjakov. Medtem ko nekateri podpirajo visoke davčne stopnje za spodbujanje zelenega prehoda, drugi opozarjajo na potencialno izgubo delovnih mest in povečanje stroškov za kmetijce. Vlada je pozvana, da najde ravnotežje med spodbujanjem zmanjšanja emisij in ohranjanjem konkurenčnosti kmetijskega sektorja. Vir: KLIK
A je ta novica dobra ali slaba in ali predstavlja priložnost ali problem za slovenskega kmeta pa presodte sami
LP; Blaž
Vir: KLIK